Jak na to?

Existuje několik různých způsobů ochrany dřevěných desek. Můžeme použít olejování, lakování nebo voskování. Každá z těchto metod má své výhody a nevýhody, je proto důležité pečlivě zvážit naše očekávání a potřeby předtím, než se rozhodnete.

V tomto článku se podíváme na různé metody ochrany dřevěných desek a probereme jejich výhody a omezení. Díky tomu se budete moci rozhodnout a vybrat si tu nejlepší metodu pro vaši dřevěnou pracovní desku.

Lakování

Lakování je jednou z oblíbených metod ochrany dřevěných desek. Spočívá v pokrytí povrchu pracovní desky speciálním lakem, který vytváří hladkou a vlhku odolnou ochrannou vrstvu. Je to účinný způsob, jak prodloužit životnost dřeva a zajistit snadnou péči a čištění.

Hladký povrch a odolnost proti vlhkosti

Lakování dřevěné pracovní desky má za následek hladký a jednotný povrch. Lak vyplňuje póry dřeva, což snižuje možnost pronikání vlhkosti do jeho struktury. Díky tomu je deska odolnější proti účinkům vody, jako jsou skvrny z rozlitých tekutin, ve srovnání s jinými impregnačními prostředky.

Zploštění struktury a kresba dřeva 

Je však důležité si uvědomit, že lakování může zploštit přirozenou strukturu a kresbu dřeva. Vrstva laku vytváří určité uzavření pórů dřeva, což může ovlivnit estetiku desky. Pokud si ceníte přirozeného vzhledu dřeva, měli byste zvážit jiné metody ochrany. 

Snadná údržba

Jednou z výhod lakování je snadná údržba dřevěné pracovní desky. Hladký povrch laku usnadňuje odstranění skvrn a nečistot vlhkým hadříkem. Při každodenním používání stačí běžné čištění k tomu, aby si deska zachovala svůj krásný vzhled.

Zvýšená odolnosti proti mechanickému poškození

Lakování dřevěné pracovní desky také zlepšuje její odolnost proti mechanickému poškození. Vrstva laku působí jako ochranná bariéra proti poškrábání, oděrkám a dalším drobným poškozením. Díky tomu je deska odolnější a déle si zachovává své původní vlastnosti.

Odolnost proti opotřebení a vysokým teplotám 

Lakované dřevěné pracovní desky jsou také mnohem odolnější proti opotřebení než nechráněné dřevo. Lak vytváří tvrdou vrstvu, která dřevo činí hladkým na dotek. Navíc je lak odolný i vůči vysokým teplotám. Proto je menší riziko poškození povrchu při pokládání horkých nádob.

Nemožnost bodové renovace

Je však důležité si uvědomit, že jedním z hlavních nevýhod lakování dřevěné desky je nedostatek možnosti bodové renovace. Pokud na povrchu laku vznikne poškození, bude nutné celý povrch přebrousit a nanést novou vrstvu laku. Jedná se o časově náročný proces, který může vyžadovat speciální nástroje. 

Alternativně existují chemické prostředky pro odstranění tvrdých lakovaných nátěrů, avšak je třeba si uvědomit, že se jedná o silné látky a mohou být škodlivé pro zdraví.

Olejování

Olejování je jednou z oblíbených metod ochrany dřevěných desek. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Pojďme se na to podívat! 

Olej proniká hluboko do struktury dřeva 

Hlavní výhodou olejování dřevěné pracovní desky je to, že olej proniká hluboko do struktury dřeva. Tím zajišťuje trvalou ochranu před vlhkosti a vysokým teplotám. Dřevo se stává méně náchylným k prasklinám, deformacím a dalším poškozením způsobeným atmosférickými vlivy.

Optimální ochrana před vlhkostí a vysokými teplotami 

Olejování dokonale chrání dřevo před vlhkostí. Vytváří na povrchu desky hydrofobní vrstvu, která zabraňuje pronikání vody do dřeva. Díky tomu pracovní deska zůstává suchá a nedochází k deformacím způsobeným nadměrným promáčením.

drevena-kuchynska-linka

Zachování přírodního vzhledu a struktury 

Olejování dřevěné pracovní desky umožňuje zachovat její přirozený vzhled a strukturu. Olej proniká do dřeva, zdůrazňuje jeho krásu a jedinečné vlastnosti. Dřevo se stává hladší na dotek a jeho barva získává na intenzitě. Navíc olejování nevytváří na povrchu desky lesklou vrstvu jako je tomu při lakování. Díky tomu vypadá pracovní deska přirozeněji.

Možnost bodové renovace

Další výhodou olejování je možnost snadné opravy místních poškození. Pokud se na pracovní desce objeví škrábance nebo skvrny, stačí přebrousit danou oblast a aplikovat novou vrstvu oleje. Dřevo opět získává svou původní krásu bez nutnosti celkové renovace desky.

Vyžaduje častější údržbu než lak

Bohužel jednou z nevýhod olejování dřevěné pracovní desky je to, že vyžaduje častější údržbu než lakování. Olejová vrstva se časem může opotřebovat. V takovém případě je nutné aplikovat novou vrstvu oleje. Kromě toho olejované dřevěné desky vyžadují pravidelné čištění a údržbu. Je důležité se vyhnout používání agresivních čisticích prostředků, které by mohly poškodit vrstvu oleje. Místo toho je vhodné používat jemné čisticí prostředky určené pro dřevo.

Ztráta estetiky a ztmavení 

Dalším aspektem, který je třeba zvážit při olejování dřevěné desky, je skutečnost, že časem může ztmavnout a zmatnit. Vrstva oleje může podléhat přirozenému procesu stárnutí, což ovlivňuje estetiku pracovní desky.

Voskování

Voskování je jednou z oblíbených metod ochrany dřevěných desek. Jedná se o proces, při kterém se speciální vosk nanáší na povrch dřeva s cílem chránit ho a zvýraznit jeho přirozenou krásu.

Sametový dotek a elegance

Vosk vytváří na povrchu dřeva sametový, na dotek příjemný film, který mu dodává elegantní vzhled. Zároveň zdůrazňuje přednosti dřeva, jako je jeho jedinečná kresba a barva. Díky tomu je dřevěná pracovní deska skutečnou ozdobou kuchyně nebo koupelny. Je však důležité si uvědomit, že vosk je citlivý na vysoké teploty a vodu. Proto je důležité používat podložky pod horké nádobí a pravidelně odstraňovat vlhkost z desky. V případě, že se na pracovní desce například rozlije voda, je důležité ji okamžitě vysušit, aby nedošlo k trvalému poškození.

Nevýhody voskování 

Navzdory svým výhodám má vosk několik nevýhod. Je náchylný k poškrábání a opotřebení při běžném používání. Proto je nutná pravidelná údržba a šetrná péče o dřevěnou pracovní desku pokrytou voskem. V případě bodového poškození na povrchu dřevěné pracovní desky pokryté voskem je možné ji opravit. Poškozené místo stačí lehce obrousit a poté nanést další vrstvu vosku. Tím lze obnovit původní vzhled desky.

Antistatické vlastnosti a údržba 

Důležité je také si uvědomit, že vosk má antistatické vlastnosti. To znamená, že nepřitahuje prach ani jiné nečistoty. To usnadňuje udržování dřevěné pracovní desky v čistotě a zabraňuje hromadění nečistot na jejím povrchu.

Stručně řečeno, pokud chcete ochránit svou dřevěnou pracovní desku před každodenním opotřebením a dodat jí elegantní vzhled, stojí za to zvážit možnost voskování. Nicméně nezapomeňte na pravidelnou údržbu a šetrnou péči, abyste udrželi pracovní desky v co nejlepším stavu.

linka ze dřeva

Příprava povrchu

Aby byla surová dřevěná pracovní deska správně chráněna, je nezbytné připravit povrch odpovídajícím způsobem. K tomu je nutné důkladně očistit desku od prachu a nečistot. To lze provést měkkým hadříkem a vodou. 

Dále je vhodné lehce přebrousit povrch brusným papírem. Tento proces má za cíl otevřít póry dřeva, což usnadní absorpci ochranného prostředku. Je však důležité nepřehánět to s tlakem broušení, abychom předešli vzniku nerovností na povrchu.

Dalším krokem je odmaštění povrchu. Můžete použít speciální přípravek na odmaštění dřeva nebo jednoduše isopropylalkohol. Po provedení těchto kroků je důležité nechat desku úplně vyschnout před aplikací ochranné vrstvy. Dopřejte dřevu po broušení a odmaštění dostatek času na odpaření vlhkosti. V opačném případě by mohlo dojít k nedostatečné absorpci ochranného prostředku a vzniku neestetických skvrn.

Stručně řečeno, před zahájením ochrany dřevěné desky je nutné ji důkladně vyčistit od prachu a nečistot. Následně je vhodné jemně přebrousit povrch, aby se otevřely póry dřeva. Po této fázi je nezbytné povrch odmastit speciálním přípravkem nebo alkoholem. Nakonec je důležité nechat desku úplně vyschnout před aplikací ochranné vrstvy.

Lakování krok za krokem

Lakování dřevěné pracovní desky není jen rutinní úkol, ale umění, které vyžaduje pečlivost a správnou techniku. Připravili jsme pro vás jednoduchý průvodce krok za krokem, jak dosáhnout dokonalého povrchu. 

1. Příprava a nanesení podkladového nátěru 

Po přípravě povrchu dřevěné desky můžeme přistoupit k procesu lakování. Prvním krokem je nanesení 1-2 tenkých vrstev podkladového nátěru. Tento základní nátěr zajišťuje dobrou přilnavost laku ke dřevu a ochranu proti vlhkosti a poškození. 

Při nanášení podkladu je důležité používat váleček nebo štětec, abyste nátěr rovnoměrně rozložili po celém povrchu desky. Mějte na paměti, že vrstvy by měly být tenké, abyste zabránili vytvoření hrubé a neestetické vrstvy. Po nanesení první vrstvy nechte podklad zaschnout podle pokynů výrobce a poté můžete přistoupit k nanesení druhé vrstvy.

brouseni-dreva

2. Lehké přebroušení mezi vrstvami 

Dalším krokem je lehké přebroušení mezi vrstvami podkladového nátěru pomocí brusného papíru o hrubosti 400-600. Tento postup má za cíl vyhladit povrch a odstranit případné nerovnosti či nedokonalosti. Buďte opatrní, abyste nebrousili příliš silně a neodstranili celý podklad. 

Broušení lze provést ručně nebo pomocí vibrační brusky. Jemně přetřete celý povrch desky rovnoměrnými pohyby, dokud nedosáhnete hladké a jednotné plochy. Po dokončení tohoto kroku důkladně vyčistěte desku od prachu.

3. Nanesení 2-3 tenkých vrstev povrchového laku 

Po přebroušení základního nátěru je čas přejít k aplikaci 2-3 tenkých vrstev povrchového laku. Tento typ laku poskytuje dlouhotrvající ochranu dřeva před mechanickým poškozením, vlhkostí a UV zářením. 

Stejně jako u podkladu je vhodné použít váleček nebo štětec k rovnoměrnému rozetření laku po celém povrchu desky. Dodržujte princip nanášení tenkých vrstev, abyste zabránili vytvoření hrubé a neestetické vrstvy. Po nanesení první vrstvy nechte lak zaschnout podle pokynů výrobce a poté můžete pokračovat v aplikaci dalších vrstev.

4. Vyleštění povrchu po vytvrzení laku 

Posledním krokem lakování dřevěné pracovní desky je vyleštění povrchu po vytvrzení laku. Po uplynutí příslušné doby, která závisí na druhu použitého laku, zkontrolujte, zda je lak plně vytvrzený. To lze provést jemným dotykem povrchu a kontrolou, zda nezanechává stopy. 

Pokud je lak již plně vytvrzený, můžete přistoupit k vyleštění povrchu. K tomuto účelu lze použít jemný brusný papír nebo speciální leštící roztok.

Olejování krok za krokem

Olejování dřevěné pracovní desky není jen povinností, ale skutečným uměním. Aby vaše dřevěná pracovní plocha vydržela a vypadala skvěle, je důležité správně postupovat. Zde máme pro vás jednoduchý průvodce, jak na to krok za krokem.

1. Nanesení tenké vrstvy oleje pomocí štětce nebo hadříku 

Prvním krokem k ochraně dřevěné pracovní desky je nanesení tenké vrstvy oleje. Tento krok můžete provést pomocí štětce nebo hadříku. Je vhodné zvolit přírodní olej, který neobsahuje škodlivé chemické látky. Důkladně pokryjte celou plochu stolu rovnoměrnou vrstvou oleje.

2. Vetření oleje do dřeva

Po nanesení oleje je důležité ho vetřít do dřeva, pohybujte se ve směru vláken dřeva. Tím zajistíte rovnoměrné pokrytí celého povrchu desky. Nesmíte zapomenout nechat olej asi 15 minut. Tím dřevu poskytnete čas na absorpci potřebného množství oleje.

3. Odstranění přebytečného oleje hadříkem 

Po uplynutí 15 minut je nutné odstranit přebytečný olej, abyste předešli vzniku neestetických skvrn na povrchu dřevěné pracovní desky. To lze provést pomocí bavlněného hadříku a jemně setřít povrch desky. Je důležité nezanechat na dřevě žádné viditelné stopy oleje.

olej na dřevo

4. Počkat na úplné vyschnutí oleje (minimálně 24 hodin) 

Po odstranění přebytečného oleje je třeba počkat, až dřevěná deska zcela vyschne. Tento proces může trvat minimálně 24 hodin, ale doba schnutí se může lišit v závislosti na druhu použitého oleje a podmínkách prostředí. Je důležité si uvědomit, že dřevěná deska nesmí být používána před úplným vyschnutím, aby nedošlo k poškození povrchu.

5. Pro lepší ochranu 2-3x opakujte

Aby byla zajištěna správná ochrana dřevěné pracovní desky, doporučuje se proces olejování několikrát opakovat. Pro lepší výsledky se doporučuje provést tento krok 2-3krát. Opakováním aplikace a zasycháním oleje se dřevo stává odolnějším vůči vlhkosti a mechanickému poškození. Nicméně je důležité dodržet dostatečné časové rozestupy mezi jednotlivými vrstvami oleje.

Olejování je účinnou metodou ochrany dřevěných desek. Tento proces dává dřevu odolnost proti vlhkosti, skvrnám a poškození povrchu. Nezapomeňte však, že olejování je třeba provádět pravidelně, abyste udrželi dostatečnou ochranu dřevěné desky.

Voskování krok za krokem

Voskování dřevěné pracovní desky není jen údržbářskou rutinou, ale způsobem, jak dodat povrchu krásný lesk a zároveň ho chránit. Zde máme pro vás jednoduchý průvodce, jak na to krok za krokem.

1. Nanesení tenké vrstvy vosku pomocí štětce nebo hadříku 

Prvním krokem je aplikace tenké vrstvy vosku pomocí štětce nebo hadříku. Tento krok je zásadní pro ochranu a zlepšení vzhledu dřevěné desky.

2. Vetření vosku do dřeva

Po aplikaci vosku je důležité jej jemně vmasírovat do dřeva pomocí krouživými pohybů. Důkladné vtírání zajistí rovnoměrné pokrytí celého povrchu desky. Doporučuje se věnovat této činnosti asi 15 minut, aby bylo zajištěno rovnoměrné rozložení vosku.

3. Odstranění přebytečného vosku bavlněnou hadříkem 

Po uplynutí času nutného k vstřebání vosku je třeba odstranit přebytečný vosk, aby se předešlo nežádoucím skvrnám na povrchu dřevěné desky. To lze provést bavlněným hadříkem. Je důležité nezanechat na dřevě žádné viditelné stopy vosku.

4. Počkat na úplné vytvrzení vosku - podle pokynů na etiketě produktu 

Po odstranění přebytečného vosku je důležité počkat, až vosk na dřevěné desce zcela ztuhne. Doba potřebná k vytvrzení se může lišit v závislosti na použitém produktu. Proto je důležité se seznámit s informacemi na etiketě vosku a postupovat podle nich.

5. Vyleštění pro dokonalý lesk 

Posledním krokem je vyleštění dřevěné pracovní desky. Abyste odstranili přebytečný vosk a zabránili znečištění během používání, jemně jej otřete čistým a měkkým hadříkem. Leštěním také pomůže získat lesklý povrch pracovní desky.

Voskování dřevěné desky je jednoduchý proces, který můžete snadno provést sami. Poskytuje ochranu proti vlhkosti, skvrnám a mechanickému poškození a zároveň dodává dřevu nádherný vzhled. Mějte však na paměti, že každá dřevěná deska může vyžadovat trochu jiný přístup při výběru vhodného vosku a techniky aplikace.

olejovani

Péče o dřevěnou desku

Dřevěná pracovní deska je klenotem každého interiéru, ale aby její krása vydržela dlouho, je důležité jí věnovat patřičnou péči. Zde máme pro vás několik jednoduchých kroků, jak udržet vaši desku v dokonalém stavu.

1. Používání podložek pod horké nádoby 

Při použití dřevěné pracovní desky je důležité chránit ji před přímým kontaktem s horkými nádobami. Podložky pod hrnce, pánve a další horké předměty jsou skvělým řešením. Tyto podložky poskytují ochranu proti vysokým teplotám, které by mohly poškodit povrch desky. Můžete použít speciální silikonové podložky nebo jednoduše kusy materiálu, jako jsou dřevěné desky nebo filcové podložky. Nikdy však nepokládejte horké nádobí přímo na pracovní desku – může to vést k trvalým skvrnám nebo dokonce prasklinám.

2. Vyhněte se krájení přímo na povrchu pracovní desky

Dřevěná pracovní deska je citlivá na poškrábání a poškození způsobeném ostrými nástroji. Proto je důležité vyhnout se přímému krájení na povrchu pracovní desky. Místo toho se doporučuje použít prkénka jako dodatečnou ochrannou vrstvu. Prkénka pro krájení zabrání přímému kontaktu nože s dřevem, čímž minimalizuje riziko trvalého poškození.

3. Pravidelné čištění speciálními přípravky 

Pokud chcete udržet lesk a krásu dřevěné desky, je dobré ho pravidelně čistit speciálními přípravky určenými k tomuto účelu. Na trhu je k dispozici mnoho čistících prostředků určených pro dřevěné povrchy. Před nákupem takového produktu si ověřte, zda je vhodný pro konkrétní typ dřeva použitého pro vaši pracovní desku. Při čištění pamatujte na šetrnost - nepoužívejte příliš silné čisticí prostředky ani hrubé houbičky, které by mohly poškrábat povrch desky. Vždy se vyplatí přečíst si pokyny výrobce a řídit se jimi.

4. Doplnění lakovaného nebo olejového nátěru podle potřeby 

Pokud si všimnete, že povrch desky ztrácí svůj lesk nebo se stává náchylnější ke skvrnám, může to znamenat, že je zapotřebí znovu aplikovat lak nebo olej.

5. Olej ve spreji 

Pohodlným a jednoduchým způsobem údržby naolejované pracovní desky je použití oleje ve spreji. Jedná se o speciálně vyvinutý olej pro dřevo, který lze snadno aplikovat pomocí jednoduchého rozprašovače. Tento produkt má mnoho výhod - nejenže poskytuje ochranu proti vlhkosti a mechanickému poškození, ale také dodává desce krásný lesk a hloubku barvy.

Zajištění dlouhé životnosti dřevěné desky: Která metoda je pro vás ta pravá?

Při péči o dřevěnou pracovní desku je důležité vybrat správnou metodu ochrany, která nejenže dodává krásu, ale také zajišťuje odolnost proti vlhkosti, skvrnám a mechanickému poškození. Lakování, olejování a voskování jsou tři hlavní techniky, které jsme si představili v tomto článku.  

Než se pustíte do ochrany pracovní desky, je důležité povrch řádně připravit, což zahrnuje čištění a vyhlazení. Poté můžete přistoupit k aplikaci vybraného ochranného prostředku podle pokynů výrobce. Pamatujte, že každá metoda má své výhody a nevýhody, proto se před rozhodnutím vyplatí zvážit vaše potřeby a estetické preference. Je také důležité udržovat vaši pracovní desku v dobrém stavu i po nanesení ochranných vrstev. Díky tomu se budete moci těšit z krásné a odolné dřevěné pracovní desky po mnoho let.